photomontage

HPCAT Workshop on Advances in Matter under Extreme Conditions

October 10-12, 2012, Advanced Photon Source, Argonne National Laboratory, Argonne, IL USA

Workshop Program

 

Wednesday, October 10, 2012

17:00
Registration - Argonne Guest House  
17:00
Reception (concludes at 19:30) - Argonne Guest House  

 

Thursday, October 11, 2012

7:00
Poster setup – in the Gallery, lower level APS Conference Center (Building 402)  
7:15
Registration, Continental Breakfast – APS Conference Center (Building 402)

Plenary Session 1 in Auditorium - Chair: Christian Mailhiot

8:15
Welcome, G. Brian Stephenson
 
8:30
Charge of the Workshop, Christian Mailhiot
 
8:45
HPCAT: An Integrated Facility for High Pressure Research, Ho-kwang Mao  
9:35
Compressing the Group-I Elements, Eugene Gregoryanz  
10:05
Break

Plenary Session 2 in Auditorium - Chair: Thomas Duffy

10:20
Advances in Matter Under Extreme Conditions, Russell J. Hemley  
10:50
Inelastic X-Ray Scattering Studies of Phonons, Thermodynamics, and Kinetics of Materials, Brent Fultz  
11:20
Dynamic Compression Science at APS: Scientific Challenges and Research Opportunities, Yogendra Gupta  
11:50
Photo  
12:00
Lunch in the Gallery, lower level APS Conference Center  
13:30 Break-out sessions
Panel 1: Structure, bonding and thermodynamic properties reaching 0.5 TPa and beyond
(room: A1100)
Chairs: Thomas Duffy, Stanimir Bonev
Panelists: Reinhard Boehler, Brent Fultz, Carl Greeff, Eugene Gregoryanz, Richard Scalettar

Panel 2: Time-dependent transformations and off-Hugoniot processes (room: C4200)
Chairs: William Evans, Shengnian Luo
Panelists: Michael Armstrong, Jing-yin Chen, Eric Chronister, Daniel Hooks, Nenad Velisavljevic, Wenge Yang

Panel 3: New materials discovery and applications (room: E1100)
Chairs: Jonathan Crowhurst, John Tse
Panelists: Barbara Lavina, John Moriarty, James Schilling, Viktor Struzhkin

Panel 4: Novel states of matter and new chemistry (room: E1200)
Chairs: Dana Dattlebaum, Andrew Cornelius
Panelists: Valentin Iota, Yue Meng, Artem Oganov, Maddury Somayazulu, Philip Sterne

Panel 5: Mechanical and transport properties of materials: strength, failure, rheology, transport properties (room: B5100)
Chairs: Yusheng Zhao, Rudy Wenk
Panelists: Jon Almer, Joel Bernier, Changfeng Chen, Yan-zhang Ma, Dmitry Popov, Yanbin Wang

Panel 6: Liquid and amorphous materials (room: A5000)
Chairs: Chris Benmore, Howard Sheng
Panelists: Eric Chisolm, Malcolm Guthrie, Magnus Lipp, Changyong Park, Chris Tulk

Panel 7: Advanced technologies and instrumentations (room: B2100)
Chairs: Chi-chang Kao, Stanislav Sinogeikin
Panelists: Ercan Alp, Kevin D’Amico, Tim Graber, Vitali Prakapenka, Paul Chow, Jesse Smith

 
16:00
Poster cameo introduction (1 min each, in Auditorium) Chair: Stanislav Sinogeikin  
17:00
Poster session - in the Gallery, lower level APS Conference Center (Building 402) ---- Chair: Stanislav Sinogeikin  
19:00
Workshop dinner– Argonne Guest House  

 

Friday, October 12, 2012

7:00
Continental Breakfast - APS Conference Center (Building 402)  
8:00
Break-out sessions
Panel 1: Structure, bonding and thermodynamic properties reaching 0.5 TPa and beyond (room: A1100)

Panel 2: Time-dependent transformations and off-Hugoniot processes (room: B4100)

Panel 3: New materials discovery and applications (room: E1100)

Panel 4: Novel states of matter and new chemistry (room: E1200)

Panel 5: Mechanical and transport properties of materials: strength, failure, rheology, transport properties (room: B5100)

Panel 6: Liquid and amorphous materials (room: B3100)

Panel 7: Advanced technologies and instrumentations (room: B2100)

 
10:00
Break

Plenary Session 3 in Auditorium - Chair: David Funk

 
10:15
Novel Xenon Chemistry with a Diamond Anvil Cell, Maddury Somayazulu  
10:45
Electron Correlation and Magnetism in f-Electron Metals under Pressure, Per Söderlind  
11:15
Understanding f-electron itinerancy and magnetism using volume collapse, Joseph Bradley  
11:45
Explosives Science, Daniel Hooks  
12:15

Lunch- Gallery, lower level APS Conference Center

Panel Report in Auditorium - Chair: Chi-chang Kao

 
13:30
Report from break-out groups (20 minutes each, in Auditorium)  
15:50
Path forward  
17:00
Adjourn  
17:15 HPCAT Toursign up at registration, meet outside Auditorium